Jdi na obsah Jdi na menu
 


Florbal v ČR

Vývoj sportu

Dynamický vývoj tohoto mladého sportu zasáhl na počátku 90.let také Českou republiku. Díky výměnné stáži mezi studenty pražské VŠE a finské university KY Helsinky bylo sehráno v roce 1984 první přátelské utkání a jako dar obdrželi naši studenti historickou sadu originálních hokejek, se kterou téměř dva roky pravidelně trénovali (např. Michal Bauer, Petr Chaloupka).
Po neoficiálních kontaktech se zahraničními kluby a "době nadšení" byla založena v roce 1992 Česká florbalová unie (ČFbU), která sjednotila domácí zájemce o florbal, vypracovala a zorganizovala systém ligových soutěží. Ty byly oficiálně zahájeny v roce 1994.
Od "pionýrských začátků" došlo k neuvěřitelnému nárůstu členské základny. V současnosti florbalová unie sdružuje přes 28 000 registrovaných hráčů a každý rok se tento stav zvyšuje. Díky jednoduchosti, rychlosti, technickým kouskům a především dostupnosti si florbal získal obrovské zázemí také na všech stupních škol. Obliba florbalu jde tak daleko, že začíná vytlačovat tradiční míčové hry, což dokazuje i více než 1500 škol zapojených do školních florbalových turnajů.
Široká základna se zákonitě promítá také do kvality i výkonnosti české reprezentace, která dosahuje výborných výsledků na evropské i světové scéně. Potvrzením síly našeho florbalu je pak určitě 4. místo mužů z posledního světového šampionátu 2002 v Helsinkách, kde jsme se umístili hned za florbalovými velmocemi Švédskem, Finskem a Švýcarskem ale hlavně MS 2004 ve Švýcarsku, kde Češi prohráli až ve finále s "kolébkou florbalu", Švédskem. Velice kvalitní hru předvádí také čeští junioři (hráči do 19ti let). Ti v roce 2003 získali bronz, který se snažili obhájit na MS 2005 v Lotyšsku. Tam bohužel vypadli v semifinále s domácím celkem.
Mezinárodní uznání zaznamenala Česká florbalová unie i na poli diplomacie. Česká republika se stává pravidelným pořadatelem florbalových akcí. Mistrovství světa se u nás pořádalo v roce 1998 (Praha, Brno) a v Praze a Ostravě se bude konat v roce 2008. Pořadatelství Mistrovství světa juniorů jsme získali v roce 2003 (Praha). V Čechách se již dvakrát objevil Pohár mistrů evropských zemí. V roce 2003 (Praha, Liberec) a 2006 (Ostrava)

Czech open

Skvělou vizitkou organizačních i sportovních schopností českého florbalu je bezesporu pořádání jednoho z největších klubových turnajů na světě - Czech Open (v roce 2006 již 16. ročník), kdy se začátkem srpna rok co rok stane Praha centrem florbalové planety (v roce 2005 se zúčastnilo 215 družstev z 17ti zemí světa).

Sport budoucnosti

Florbal - je často označován jako sport budoucnosti. Proč ? Zejména pro jeho jedinečnost, jednoduchost, snadnou dostupnost, oblibu na školách aj. Florbal je krásný, rychlý sport, který je ideální pro každého sportovního diváka. Narozdíl od jiných míčových sportů je ve florbale hlavní snahou vstřelit gól. V každém florbalvém zápase najdete krásné technické kousky, gólové akce...

V současnosti patří mezi nejlepší české florbalové kluby například tito: Tatran Střešovice, SSK Vítkovice, FbC Pepino Ostrava, Torpedo Havířov, FbK Mladá Boleslav, Bulldogs Brno a SSK Future.

Česká extraliga

Česká florbalová extraliga je nejvyšší mužskou florbalovou soutěží v České republice. Od sezony 2005/06 se jmenovala Fortuna Extraliga, protože hlavním sponzorem byla sázková kancelář Fortuna. A od sezony 2012/13 má oficiální jméno podle nového sponzora AutoCont extraliga.

12 týmů odehraje v základní části každý po 22 zápasech. Do playoff postupuje prvních 8 týmů. První čtyři týmy si vybírají soupeře z 5.-8. místa kvůli blízkosti města, aktuální formě atd. Týmy na 9. - 12. místě se spolu utkají v play-down (ve dvou kolech) o to, který tým sestoupí rovnou do 1. florbalové ligy. Tým, který prohraje 2. kolo play-down, je nahrazen vítězem 1. florbalové ligy. Poražený finalista 1. ligy se potom utká v baráži s vítězem z extraligového play-down 2. kola.
V současnosti patří mezi nejlepší české florbalové kluby například tito: Tatran Střešovice, SSK Vítkovice, FbC Pepino Ostrava, Torpedo Havířov, FbK Mladá Boleslav, Bulldogs Brno a SSK Future.
201.jpg85.jpg