Jdi na obsah Jdi na menu
 


Florbal ve světě

svycarsko-znak.pngŠvýcarský florbal

Ve Švýcarsku šli svou cestou. Hlavním rozdílem bylo to, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji. Ve Švýcarsku hrají „velký florbal“ (Grossfeld) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze 3 hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).

Současný světový florbal

Dnes už ani ve Švýcarsku brankáři hokejku nemají, protože existují mezinárodní pravidla florbalu stanovená Mezinárodní florbalovou federací IFF (International Floorball Federation). IFF vznikla v roce 1986, mezi zakládající země patřilo Švédsko, Finsko a Švýcarsko. V současnosti tvoří IFF přes 50 zemí, mezi které patří i Nigérie nebo Pákistán. Česko, respektive ČFbU, se stalo členem v roce 1992, kdy měla IFF osm členů.

MS světa ve florbale1.png

Konalo se již devět ročníků mužského mistrovství světa, přičemž sedmkrát vybojovalo vítězství Švédsko a dvakrát Finsko, při mistrovství v roce 2008 v České republice je sesadilo z trůnu Finsko. To titul obhájilo na vlastní půdě v roce 2010. Češi na domácí půdě obsadili čtvrté místo, ve Finsku získali bronz, když porazili tým Švýcarska jasným rozdílem 9:3. Pro mužský tým Česka to byla druhá medaile.

Mistrovství světa žen proběhlo již devět ročníků, zlato vybojovali Švédky šestkrát, Finky dvakrát a jedenkrát Švýcarky. Češky na domací půdě obsadili též čtvrté místo jako muži, když je porazili Švýcarky v prodloužení 4:3. Ve Švýcarku vybojovali bronz, když porazili tým Švýcarska 3:2. Pro ženský tým to byla 1 medaile z MS a pro český florbal už 3.

Olympijské hry

Florbal obdržel v prosinci 2008 uznání Mezinárodního olympijského výboru. Od této chvíle může začít usilovat o zařazení na program olympijských her, jenž může být na návrh programové komise MOV upravován pro každé jednotlivé olympijské hry. Naposledy byl program upraven pro hry 2016 v Brazílii. Pro zařazení na program Olympijských her nejsou stanoveny konkrétní podmínky, ale pro úspěšnou snahu musí florbal ještě výrazně rozšířit počet členských zemí v asociaci IFF.